MS24266R20B41P7
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
MS24266R20B41P7
Description:
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening 1.033" (26.24mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Shell Size, MIL G
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 20-41
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Features Coupling Nut
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C