MS3101E20-22P
ITT Cannon, LLC
Product No:
MS3101E20-22P
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT MALE 6P SILV SLDR CUP
User Guide
Ingress Protection Environment Resistant
Voltage Rating 500VAC, 700VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 22A, 74A
Contact Finish Thickness - Mating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 20-22
Connector Type Receptacle, Male Pins
Mfr ITT Cannon, LLC
Features Cable Clamp
Contact Finish - Mating Silver
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C