MS4X500X15-LS
Panduit Corp
Product No:
MS4X500X15-LS
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
STRAPPING TIE SIL 500LBS 1.35'
User Guide
Tensile Strength 500 lbs (226.80 kg)
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Silver
Material Stainless Steel 304
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Series Pan-Steel® MS
Shelf Life Start -
Wire/Cable Tie Type Strapping
Mfr Panduit Corp
Features -
Package Bulk
Shelf Life -
Length - Actual 1.350' (411.48mm)
Length - Approximate 16.25"
Width 0.500" (12.70mm)
Bundle Diameter 4.00" (101.60mm)