MSAS-05BMMB-SR7001
Amphenol LTW
Product No:
MSAS-05BMMB-SR7001
Manufacturer:
Amphenol LTW
Description:
M12 CONN SCREW IN 90
User Guide
Cable Opening 0.157" ~ 0.276" (4.00mm ~ 7.00mm)
Backshell Material, Plating Polyamide (PA), Nylon
Insert Material Polyamide (PA), Nylon
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 60V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 4A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert M12-5
Connector Type Receptacle, Male Pins
Mfr Amphenol LTW
Contact Material Copper Alloy
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Plastic
Operating Temperature -40°C ~ 105°C