MSC125V1000
NTE Electronics, Inc
Product No:
MSC125V1000
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
CAP ALUM 1000UF 125V QC TERM
In Stock : 25
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Applications Motor Start
Height - Seated (Max) 4.380" (111.25mm)
Lead Spacing 0.880" (22.35mm)
Voltage - Rated 125 V
Size / Dimension 2.060" Dia (52.32mm)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Series MSC
Package / Case Radial, Can - QC Terminals
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 1000 µF