MSMP25015F
Inventus Power
Product No:
MSMP25015F
Manufacturer:
Inventus Power
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 250W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CE, cTUVus
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.00" L x 5.00" W x 1.50" H (203.2mm x 127.0mm x 38.1mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Series MSMP250 (250W)
Current - Output 1 16.5 A
Power (Watts) 250W (350W Forced Air)
Type Open Frame
Efficiency 88%
Mfr Inventus Power
Features Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC