MTB1-16PL79
ITT Cannon, LLC
Product No:
MTB1-16PL79
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 1.27MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 150°C