MTD6501D-LC1
Microchip Technology
Product No:
MTD6501D-LC1
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
10-MSOP
Description:
IC MOTOR DRIVER 2V-14V 10MSOP
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 150°C (TJ)
Applications Fan Motor Driver
Current - Output 500mA
Output Configuration Half Bridge (3)
Voltage - Load 2V ~ 14V
Mounting Type Surface Mount
Motor Type - Stepper -
Product Status Active
Supplier Device Package 10-MSOP
Series -
Function Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Technology DMOS
Voltage - Supply 2V ~ 14V