Home / Headers, Male Pins / MTSW-101-07-T-S-120-RA
minImg
MTSW-101-07-T-S-120-RA
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-101-07-T-S-120-RA
Description:
CONN HEADER R/A 1POS
User Guide
Insulation Height 0.119" (3.02mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 1
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)