Home / Headers, Male Pins / MTSW-101-08-F-D-265
minImg
MTSW-101-08-F-D-265
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-101-08-F-D-265
Description:
CONN HEADER VERT 2POS
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating 0.265" (6.73mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 2
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.165" (4.19mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)