Home / Headers, Male Pins / MTSW-101-12-L-S-800
minImg
MTSW-101-12-L-S-800
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-101-12-L-S-800
Description:
CONN HEADER VERT 1POS
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating 0.800" (20.32mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 1
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 1.030" (26.16mm)