Home / Headers, Male Pins / MTSW-101-21-T-S-826
minImg
MTSW-101-21-T-S-826
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-101-21-T-S-826
Description:
CONN HEADER VERT 1POS
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating 0.826" (20.98mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 1
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.504" (12.80mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 1.430" (36.32mm)