Home / Headers, Male Pins / MTSW-102-08-H-D-318
minImg
MTSW-102-08-H-D-318
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-102-08-H-D-318
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 4
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.112" (2.84mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)