Home / Headers, Male Pins / MTSW-102-21-T-S-1230
minImg
MTSW-102-21-T-S-1230
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-102-21-T-S-1230
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 1.230" (31.24mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.100" (2.54mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 1.430" (36.32mm)