Home / Headers, Male Pins / MTSW-102-24-F-S-264
minImg
MTSW-102-24-F-S-264
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-102-24-F-S-264
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.264" (6.70mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.116" (2.95mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.480" (12.19mm)