Home / Headers, Male Pins / MTSW-103-07-F-S-215
minImg
MTSW-103-07-F-S-215
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-103-07-F-S-215
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.215" (5.46mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 3
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.115" (2.92mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)