Home / Headers, Male Pins / MTSW-103-07-T-S-024
minImg
MTSW-103-07-T-S-024
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-103-07-T-S-024
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.024" (0.61mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 3
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.306" (7.77mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)