Home / Headers, Male Pins / MTSW-103-10-G-D-310
minImg
MTSW-103-10-G-D-310
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-103-10-G-D-310
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.310" (7.87mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 6
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.420" (10.67mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.830" (21.08mm)