Home / Headers, Male Pins / MTSW-103-24-T-D-266
minImg
MTSW-103-24-T-D-266
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-103-24-T-D-266
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.266" (6.75mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 6
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.480" (12.19mm)