Home / Headers, Male Pins / MTSW-104-21-S-S-340
minImg
MTSW-104-21-S-S-340
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-104-21-S-S-340
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.340" (8.64mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 4
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.990" (25.15mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 1.430" (36.32mm)