Home / Headers, Male Pins / MTSW-105-07-T-S-017-005
minImg
MTSW-105-07-T-S-017-005
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-105-07-T-S-017-005
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.017" (0.43mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 5
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded 4
Contact Length - Post 0.313" (7.95mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)