Home / Headers, Male Pins / MTSW-105-09-S-S-430-LL
minImg
MTSW-105-09-S-S-430-LL
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-105-09-S-S-430-LL
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.430" (10.92mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 5
Termination Kinked Pin, Solder
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.200" (5.08mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.730" (18.54mm)