Home / Headers, Male Pins / MTSW-105-11-F-D-290-NA-001
minImg
MTSW-105-11-F-D-290-NA-001
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-105-11-F-D-290-NA-001
Description:
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.219" (5.56mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.290" (7.37mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded 9
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)