Home / Headers, Male Pins / MTSW-105-23-T-S-023-LA
minImg
MTSW-105-23-T-S-023-LA
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-105-23-T-S-023-LA
Description:
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.119" (3.02mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.023" (0.58mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 5
Termination Kinked Pin, Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)