Home / Headers, Male Pins / MTSW-106-21-L-T-225
minImg
MTSW-106-21-L-T-225
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-106-21-L-T-225
Description:
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.225" (5.72mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 3
Applications -
Number of Positions 18
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 1.105" (28.07mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 1.430" (36.32mm)