Home / Headers, Male Pins / MTSW-107-07-T-S-120
minImg
MTSW-107-07-T-S-120
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-107-07-T-S-120
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 7
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.210" (5.33mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)