Home / Headers, Male Pins / MTSW-108-22-S-D-275-LA-003
minImg
MTSW-108-22-S-D-275-LA-003
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-108-22-S-D-275-LA-003
Description:
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.219" (5.56mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.275" (6.99mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Positions 16
Termination Kinked Pin, Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded 15
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)