Home / Headers, Male Pins / MTSW-108-24-S-S-180
minImg
MTSW-108-24-S-S-180
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-108-24-S-S-180
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.180" (4.57mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 8
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.200" (5.08mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.480" (12.19mm)