Home / Headers, Male Pins / MTSW-108-28-L-D-910
minImg
MTSW-108-28-L-D-910
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-108-28-L-D-910
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.910" (23.11mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 1.130" (28.70mm)