Home / Headers, Male Pins / MTSW-111-09-L-Q-200
minImg
MTSW-111-09-L-Q-200
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-111-09-L-Q-200
Description:
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 22
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.430" (10.92mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.730" (18.54mm)