Home / Headers, Male Pins / MTSW-112-28-S-T-730
minImg
MTSW-112-28-S-T-730
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-112-28-S-T-730
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.730" (18.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 3
Applications -
Number of Positions 36
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.300" (7.62mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 1.130" (28.70mm)