Home / Headers, Male Pins / MTSW-113-22-L-D-440-LL
minImg
MTSW-113-22-L-D-440-LL
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-113-22-L-D-440-LL
Description:
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.440" (11.17mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 26
Termination Kinked Pin, Solder
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.630" (16.00mm)