Home / Headers, Male Pins / MTSW-114-09-L-S-500
minImg
MTSW-114-09-L-S-500
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-114-09-L-S-500
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.500" (12.70mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 14
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.730" (18.54mm)