Home / Headers, Male Pins / MTSW-114-09-T-S-240-LL
minImg
MTSW-114-09-T-S-240-LL
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-114-09-T-S-240-LL
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.240" (6.10mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 14
Termination Kinked Pin, Solder
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.390" (9.91mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.730" (18.54mm)