Home / Headers, Male Pins / MTSW-114-22-L-S-370
minImg
MTSW-114-22-L-S-370
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-114-22-L-S-370
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.370" (9.40mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 14
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.160" (4.06mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.630" (16.00mm)