Home / Headers, Male Pins / MTSW-116-09-T-T-430-001
minImg
MTSW-116-09-T-T-430-001
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-116-09-T-T-430-001
Description:
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.430" (10.92mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 3
Applications -
Number of Positions 48
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded 47
Contact Length - Post 0.200" (5.08mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.730" (18.54mm)