Home / Headers, Male Pins / MTSW-122-08-F-D-270
minImg
MTSW-122-08-F-D-270
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-122-08-F-D-270
Description:
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.270" (6.86mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 44
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.160" (4.06mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)