Home / Headers, Male Pins / MTSW-122-28-T-D-920
minImg
MTSW-122-28-T-D-920
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-122-28-T-D-920
Description:
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.920" (23.37mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 44
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 1.130" (28.70mm)