Home / Headers, Male Pins / MTSW-123-07-T-T-120-RA
minImg
MTSW-123-07-T-T-120-RA
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-123-07-T-T-120-RA
Description:
CONN HEADER R/A 69POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.319" (8.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 3
Applications -
Number of Positions 69
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)