Home / Headers, Male Pins / MTSW-124-07-T-D-095
minImg
MTSW-124-07-T-D-095
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-124-07-T-D-095
Description:
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.095" (2.41mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 48
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.235" (5.97mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)