Home / Headers, Male Pins / MTSW-130-13-T-Q-730
minImg
MTSW-130-13-T-Q-730
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-130-13-T-Q-730
Description:
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.730" (18.54mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 60
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.400" (10.16mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 1.230" (31.24mm)