Home / Headers, Male Pins / MTSW-132-27-L-Q-200
minImg
MTSW-132-27-L-Q-200
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-132-27-L-Q-200
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Cuttable
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 64
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 1.030" (26.16mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 1.330" (33.78mm)