Home / Headers, Male Pins / MTSW-134-12-L-Q-740
minImg
MTSW-134-12-L-Q-740
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-134-12-L-Q-740
Description:
CONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.740" (18.80mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 68
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.190" (4.83mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 1.030" (26.16mm)