Home / Headers, Male Pins / MTSW-135-09-S-D-430-RA
minImg
MTSW-135-09-S-D-430-RA
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-135-09-S-D-430-RA
Description:
CONN HEADER R/A 70POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.219" (5.56mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.430" (10.92mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 70
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)