Home / Headers, Male Pins / MTSW-136-08-L-S-340
minImg
MTSW-136-08-L-S-340
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-136-08-L-S-340
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.340" (8.64mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 36
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)