Home / Headers, Male Pins / MTSW-136-09-T-S-515
minImg
MTSW-136-09-T-S-515
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-136-09-T-S-515
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.515" (13.08mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 36
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.115" (2.92mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.730" (18.54mm)