Home / Headers, Male Pins / MTSW-136-10-S-D-560
minImg
MTSW-136-10-S-D-560
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-136-10-S-D-560
Description:
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.560" (14.22mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 72
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.170" (4.32mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.830" (21.08mm)