MVH35VE471ML17TR
Chemi-Con
Product No:
MVH35VE471ML17TR
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 120Hz
Series MVH
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 470 µF