MVR14D181K-S
Meritek
Product No:
MVR14D181K-S
Manufacturer:
Meritek
Description:
VARISTOR 180V 6000A DISC 14MM HI
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Min) 162 V
Capacitance @ Frequency 1100 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 180 V
Varistor Voltage (Max) 198 V
Series CR
Package / Case Disc 14mm
Energy 60J
Maximum AC Volts 115 V
Mfr Meritek
Features High Surge
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 150 V