Home / Fixed Inductors / MWLA0402S-2R2MT
minImg
MWLA0402S-2R2MT
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
MWLA0402S-2R2MT
Description:
FIXED IND 2.2UH 61MOHM 6000MA
In Stock : 2885
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 61mOhm Max
Series MWLA-S
Inductance 2.2 µH